NYU Tandon Teaching Award Winners | NYU Tandon School of Engineering

NYU Tandon Teaching Award Winners


Distinguished Teacher Award

2022
Rakesh Behera, Mechanical and Aerospace Engineering 

2021
Sundeep Rangan, Electrical and Computer Engineering

2020
David Mugglin, Applied Physics

2019
Julia Robinson-Surry, Chemical and Biomolecular Engineering

2018
DeAngela Duff, Technology, Culture and Society

2017
Anne-Laure Fayard, Technology, Management and Innovation

2016
Yao Wang, Electrical and Computer Engineering

2015
Anne Ronan, Civil and Urban Engineering

2014
Matthew Campisi, Electrical and Computer Engineering

2013
John Di Bartolo, Applied Physics

2012
Evgeny Vulfson, Chemical and Biological Sciences

2011
Michael Knox, Electrical and Computer Engineering

2010
Lawrence Chiarelli, Civil and Urban Engineering

2009
Rastislav Levicky, Chemical and Biological Engineering

2008
Janice Aber, Chemical and Biological Sciences

2007
Walter Zurawsky, Chemical and Biological Engineering

2006
Mary Cowman, Chemical and Biological Sciences

2005
Jean Gallagher, Humanities and Social Science

2004
Haldun Hadimioglu, Computer and Information Science

2003
Vikram Kapila, Mechanical Engineering

2002
Magued Iskander, Civil Engineering

2001
Walter Zurawsky, Chemical Engineering, Chemistry and Materials Science

2000
Bruce Garetz, Chemical Engineering, Chemistry and Materials Science

1999
Jovan Mijovic, Chemical Engineering
George C. Vradis, Mechanical Engineering

1998
K. Ming Leung, Physics

1997
Peter Voltz, Electrical Engineering

1996
Lawrence R. Dodd, Chemical Engineering
William P. Vafakos, Mechanical Engineering

1995
Zivan Zabar, Electrical Engineering

1994
Janice Yates, Civil Engineering

1993
Edward N. Ziegler, Chemical Engineering

1992
Frank Romano, Mechanical Engineering

1991
Henry Rustin, Computer Science

1990
A. George Schillinger, Management

1989
Douglas A. Davids, Electrical Engineering

1988
Bruce Garetz, Chemistry

1987
Istvan Palocz, Electrical Engineering

1986
Burton B. Lieberman, Mathematics

1985
Ravinder Nanda, Industrial Engineering

1984
Frank A. Cassara, Electrical Engineering

1983
Bernard Rechtschaffen, Humanities

1982
Andrew Terzuoli, Mathematics

1979
Robert J. Flynn, Mathematics

1978
Carmine D'Antonio, Metallurgy
Rutton D. Patel, Chemical Engineering

1975
Louis S. Castleman, Metallurgy

1974
George Bachman, Mathematics

1972
John J. Dropkin, Physics

1971
Kalinath Mukherjee, Metallurgy
Sebastian V. Nardo, Aerospace Engineering and Applied Mechanics

1965
Louis J. Pignataro, Civil Engineering
Donald F. Hunt, Electrical Engineering

1964
Ernest I. Becker, Chemistry
Clifford A. Wojan, Mechanical Engineering

1963
E. James Angelo, Electrical Engineering
F. Marshall Beringer, Chemistry

 

Jacobs Excellence in Education Award

2022
Pavlos Mourdoukoutas, Technology Management and Innovation
Christopher Policastro, Technology Management and Innovation

2021
Evgeny N. Vulfson, Chemical and Biomolecular Engineering

2019
Joseph Borowiec, Mechanical and Aerospace Engineering
Ramesh Karri, Electrical and Computer Engineering

2018
Jack Bringardner, General Engineering

2016
Justin Cappos, Computer Science and Engineering

2015
Justin Cappos, Computer Science and Engineering

2014
Vikram Kapila, Mechanical and Aerospace Engineering
Maurizio Porfiri, Mechanical and Aerospace Engineering

2013
Jin Ryoun Kim, Chemical and Biomolecular Engineering
Katherine Isbister, Computer Science and Engineering

2012
Tommy Lee, Chemical and Biological Sciences
Allan Goldstein, Technology, Culture and Society

2011
Vikram Kapila, Mechanical and Aerospace Engineering
Maurizio Porfiri, Mechanical and Aerospace Engineering
Roger Roess, Civil and Urban Engineering

2010
John Sterling, Computer Science and Engineering
Jin Montclare, Chemical and Biological Sciences

2009
Magued Iskander, Civil and Urban Engineering

2008
Vikram Kapila, Mechanical and Aerospace Engineering
Joel Wein, Computer Science and Engineering

2007
Edward Wolf, Applied Physics

2006
Said Nourbakhsh, Mechanical and Aerospace Engineering
Magued Iskander, Civil and Urban Engineering
Mark Green, Chemical and Biological Sciences

2005
None given

2004
None given

2003
Ivan Selesnick, Electrical and Computer Engineering
Frank Cassara, Electrical and Computer Engineering
William McShane, Mechanical and Aerospace Engineering

2002
Vikram Kapila, Mechanical and Aerospace Engineering
Nasir Memon, Computer Science and Engineering
Malathi Veeraraghavan, Electrical and Computer Engineering


Dean’s Award for Excellence in Online Education

2022
Daniel Katz-Braunschweig, Computer Science and Engineering
Itay Tal, Computer Science and Engineering

2021
Michael Driscoll, Technology, Management and Innovation

2020
Xiao-Kang Chen, Electrical and Computer Engineering