Achievements
Mechanical Design Award (FIRST LEGO League Championship Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team that designs and develops a mechanically sound robot that is durable, efficient and highly capable of performing challenge missions.
Winner: Fort Greene Prep, Team: Nanowolves
Innovative Solution Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team's solution that is exceptionally well-considered and creative, with good potential to solve the problem researched.
Winner: IS 318 Eugenio Maria De Hostos, Team: Tsunami Bytes
Rising Star Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team that the judges notice and expect great things from in the future.
Winner: IS 318 Eugenio Maria De Hostos, Team: Blood,Sweat and Gears
Inspiration Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award celebrates a team that is empowered by their FLL experience and displays extraordinary enthusiasm and spirit.
Winner: PS 399 Stanley Eugene Clark, Team: Gear Hawks
Robot Performance Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team that uses solid engineering practices and a well-developed strategy to design and build an innovative, high performing robot.
3rd Place: PS 270 John Dekalb, Team: Robot Warriors
2nd Place: Lego My Eggo Sunset Park Prep (Middle School 821), Team: Sunset Park Prep
Gracious Professionalism Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team whose members show each other and other teams respect at all times. They recognize that both friendly competition and mutual gain are possible, on and off the playing field.
Winner: Madiba Prep Middle School, Team Madibabots
Champions Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
This award recognizes a team that embodies the FLL experience, by fully embracing our Core Values while achieving excellence and innovation in both the Robot Game and Project.
Third Place: MS 360 Science and Medicine High School Prep, Team: Madibabots
Judges Award (FIRST LEGO League Brooklyn Qualifier 2014)
January 11, 2014
During the course of competition the judges may encounter teams whose unique efforts, performance or dynamics merit recognition. Some teams have a story that sets them apart in a noteworthy way. Sometimes a team is so close to winning an award that the judges choose to give special recognition to the team. Judges Awards allow the freedom to recognize remarkable teams that stand out for reasons other than the Core Award categories.
Winner: Crispus Attucks School, Team: Panther's Robotics
Champions Award (FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that embodies the FLL experience, by fully embracing our Core Values while achieving excellence and innovation in both the Robot Game and Project.
3rd place: PS 213 The PS 213's Lego Dream Team (rookie team & first year in AMPS/CBSI)
2nd place: IS 318 Blood, Sweat, and Gears (all boys team)
1st place: PS 399 The Gear Hawks (2nd year winning 1st place champions)
Robot Design: Programming(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that utilizes outstanding programming principles, including clear, concise and reusable code that allows their robot to perform challenge missions autonomously and consistently.
2nd place: IS 383 Skybots
1st place: MS 113 Robotics Falcons All Star
Robot Design: Strategy and Innovation(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that uses solid engineering practices and a well-developed strategy to design and build an innovative, high performing robot.
2nd place: PS 11 Mission 11
Robot Design: Robot Performance(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that uses solid engineering practices and a well-developed strategy to design and build an innovative, high performing robot.
3rd place: Bedford Academy High School Bedfordbots
1st place: PS 399 Gear Hawks
Project Awards: Research(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that utilizes diverse resources to formulate an in-depth and comprehensive understanding of the problem they have identified.
2nd place: PS5 Lego Rockets
1st place: Fort Greene Prep Nanowolves
Project Awards: Innovative Solution(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team?s solution that is exceptionally well-considered and creative, with good potential to solve the problem researched.
2nd place: MS 57 Ron Brown Academy MS 57 Ron Brown Academy
Core Value Awards: Teamwork(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team that is able to accomplish more together than they could as individuals through shared goals, strong communication, effective problem solving and excellent time management.
Winner: Fort Greene Prep Nanocubs
Core Value Awards: Gracious ProfessionalismTM(FIRST LEGO League Championship 2013)
January 12, 2013
This award recognizes a team whose members show each other and other teams respect at all times. They recognize that both friendly competition and mutual gain are possible, on and off the playing field.
2nd place: PS 3 The Bedford Village RoboTigers
1st place: IS 318 The Nanobytes (all girls team)
Judges Award : Highest robot performance game score (will compete in Javits):
January 12, 2013
During the course of competition the judges may encounter teams whose unique efforts, performance or dynamics merit recognition. Some teams have a story that sets them apart in a noteworthy way. Sometimes a team is so close to winning an award that the judges choose to give special recognition to the team. Judges Awards allow the freedom to recognize remarkable teams that stand out for reasons other than the Core Award categories.
Winner: PS 270 Robo-Warriors
Champoinship Award (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
1st place: P.S. 399, Team: Gear Hawk; Teacher: Sharon Holiday; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow:Andrew Cave
2nd place: M.S. 113, Team: Falcon Robotic Allstars; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
3rd place: I.S. 383, Team: Skybots; Teacher: Lndrick Outerbridge; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Jennifer Haghpanah
Robot Design – Programming (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
2nd place: P.S. 11, Team: Mission 11 ; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
Robot Design - Strategy and Innovation (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
2nd place: P.S. 256, Team: Banneker Bots ; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
Robot Design - Strategy and Innovation (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
2nd place: P.S. 256, Team: Banneker Bots ; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
Robot Design - Robot Performance(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
4th place: MS 366 ; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
5th place: MS 636 , Team: Boogie BotsBots ; Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
Core Values Award- Inspiration(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner: P.S. 9, Team: Bacteria Terminators; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
Core Values Award- Project Research(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
1st place: Urban Assembly Institute of Math and Science for Young Women, Team: Super Novas
Core Values Award- Project Presentation(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner: P.S. 233, Team: LegoMinds
Core Values Award- Rising Stars(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner: P.S. 3, Team: RoboTigers
Queen Contest(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner:IS 318 Eugenio Maria De Hostos
Core Values Award - Best Technical Design Award(at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner: Blood, Sweat, and Gears
Core Values Award-Inspiration Award (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2012)
January 17, 20112
Winner: Clean'em Up Crew
Champoinship Award (at the FIRST LEGO League 2011 Brooklyn Qualifier 2011)
January 8, 2011
1st place: P.S.11 (Mission 11); Teacher: Robyn Tommaselli; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Carlo Yuvienco
Champoinship Award (at the FIRST LEGO League 2011 Competition 2011)
January 8, 2011
3rd place: I.S. 318 (Blood, Sweat and Gears): Russell Holstein; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Andrew Cave
Research Award (at the FIRST LEGO League 2011 Competition 2011)
January 8, 2011
2nd place: I.S. 383 (Sky Bots)): Lindrick Outerbridgei; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Jennifer S. Haghpanah
5th place: P.S. 9 (Electrical Mines): Monique Moore; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ursula Koniges
Research Award (at the FIRST LEGO League 2011 Competition 2011)
January 8, 2011
1st place: M.S. 113 (Falcon Robotic Allstars):Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
3rd place: Bedford Academy (Bedford Bots): R. Calungsod; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Irina Igel
4th place: Mott Hall Bridges: William Principal; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Ronald Poveda
5th place: P.S. 3 (RoboTigers): Ryan Cain; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Eduardo Florez
Teamwork Award (New York City FIRST LEGO League Championship 2011)
January 8, 2011
1st place: P.S. 5 (LEGO Rockets), P.S. 233 (LEGO Minds); Teacher: Jennifer Humphrey; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Eduardo Florez
4th place: Stanley Eugene Clark PS 399; Teacher: Sharon Holliday; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Andrew Cave
Performance Award (New York City FIRST LEGO League Championship 2011)
January 8, 2011
4th place: P.S. 636 (Boogie Bots), P.S. 21 (The Panthers); Teacher: Leonarda Huertas; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Carlo Yuvienco
Teamwork Award (New York City FIRST LEGO League Championship 2010)
March 14, 2010
2nd place: Stanley Eugene Clark PS 399; Teacher: Sharon Holliday; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Peter James Baker
Robot Performance Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
1st place: IS 318 Eugenio Maria De Hostos (Blood sweat & Gears/2012); Teacher: Russ Holstein; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Robert Eckhardt
Technical/Robot Design Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
1st place: Crispus Attucks PS 21; Teacher: Donna Johnson; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Keeshan Williams
Research Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
1st place: Ronald Edmonds Learning Center MS 113 (Falcon Robotics All Stars); Teacher: Jeffrey Prince; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Michael Hernandez
Technical/Robot Design Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
2nd place: Bedford Academy (Bedford Bots); Teacher: Clooney Lavasche; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Damion Irving
Robot Performance Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
2nd place: Langston Hughes PS 233 (The Golden Legolites); Teacher: Jennifer Humphrey; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Carole Chen
Teamwork Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
2nd place: Benjamin Banneker HS (Warrior Bots); Teacher: Imani Fischer; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Karl Abdelnour
Research Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
2nd place: Stanley Eugene Clark PS 399; Teacher: Sharon Holliday; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Peter James Baker
Champion Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
3rd place: Purvis J Behan PS 11 (Mission 11); Teacher: Rasheda Lyons; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Carlo Yuvienco
Technical/Robot Design Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
3rd place: IS 318 Eugenio Maria De Hostos (Nano Knytes); Teacher: Russ Holstein; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Robert Eckhardt
Robot Performance Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
4th place: Purvis J Behan PS 11 (Mission 11); Teacher: Rasheda Lyons; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Carlo Yuvienco
Robot Performance Award (FLL Brooklyn Qualifiers - 2010)
January 9, 2010
5th place: Young Scholars Academy for Discovery and Exploration PS 636; Teacher: Leonarda Huertas; NYU Poly AMPS/CBRI Fellow: Jennifer S. Haghpanah
Champion Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
1st place: IS 318 (Eugenio Maria de Hostos Intermediate School); Teacher: Russ Holstein; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: Alex Kozak
Performance Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
1st place: IS 318 (Eugenio Maria de Hostos Intermediate School); Teacher: Russ Holstein; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: Alex Kozak
Robot Design Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
2nd place: MS 267--Math, Science & Technology Middle School; Teacher: Neil Abell; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: Damion Irving
Performance Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
2nd place: Benjamin Banneker Academy; Teacher: Imani Fischer; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: David Li
Performance Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
3rd place: P.S. 233K--Langston Hughes School; Teacher: Dawn Jokinsky; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: Dmitriy Gayduk
Judges Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2009)
January 10, 2009
P.S. 233K--Langston Hughes School; Teacher: Dawn Jokinsky; Polytechnic AMPS/CBRI Fellow: Dmitriy Gayduk
Team Spirit Award (New York City FLL Championship Tournament - 2008)
January 26, 2008
P.S. 21--Crispus Attucks School; Teacher: Ms. Arnold
Teamwork Award (New York City FLL Championship Tournament - 2008)
January 26, 2008
Benjamin Banneker
Against All Odds Award(New York City FLL Championship Tournament - 2008)
January 26, 2008
Bedford Academy
Director's Award (Brooklyn Borough FLL competition - 2007)
December 8, 2007
1st place: P.S. 21--Crispus Attucks School
Performance Award(Brooklyn Borough FLL competition - 2007)
December 8, 2007
3rd place: P.S. 11
Robot Design Award(Brooklyn Borough FLL competition - 2007)
December 8, 2007
1st place: Benjamin Banneker
Robot Design Award(Brooklyn Borough FLL competition - 2007)
December 8, 2007
3rd place: P.S. 81
Research Award(Brooklyn Borough FLL competition - 2007)
December 8, 2007
3rd place: Bedford Academy